כל מה שרצית לדעת על הליך הגדלת החזה:

מאז ומעולם היה החזה הנשי סמל למופת וליופי, המגלם בתוכו את כל מה שהופך אישה לאישה – האימהות מחד, והמיניות מנגד. גורמים אלו, ואולי הניגוד ביניהם, תורמים לכך שהחזה הנשי הוא איבר בעל משמעות רבה עבור האישה, ולכן צורתו, גודלו והסימטריה שלו מהווים משמעות גם הם.

ההחלטה על ביצוע הליך הגדלת חזה

בחברה של ימינו קיים דגש משמעותי על מה נחשב נכון, מתאים, יפה ואסתטי, ובכל הנוגע לחזה הנשי – יש הרבה היבטים שיכולים לגרום למטופלת להרגיש כי החזה שלה אינו עומד בנורמה; חזה קטן באופן מיוחד, חזה שאינו סימטרי בצורה מובחנת, חזה נפול מאוד או גדול מדי בצורה שמעוררת תשומת לב לא רצויה או כאבים – כל אלו יכולים לגרום לאישה להרגיש לא נוח עם הגוף שלה ולרצות לשנות אותו.

ניתוחי החזה בארץ ובעולם קיימים כבר שנים רבות. למעשה, למרות עשרות אלפי הניתוחים השונים המתבצעים בישראל מדי שנה, ניתוח הגדלת החזה עומד בראש הטבלאות כניתוח הפופולרי ביותר עם בערך 25% מסך כל הניתוחים המתבצעים בארץ. ניתוח הגדלת חזה (או הגדלה עם תיקון א-סימטריה) נועד כדי לגרום לנשים בכל הגילאים להרגיש טוב יותר עם עצמן ועם גופן ולהעלות את ביטחונן העצמי.

סוגי המטופלות המגיעות אל ניתוח הגדלת חזה

יתכן שאנשים רבים יטעו לחשוב כי רק נשים צעירות שאינן מרוצות מגודלו הנוכחי של החזה שלהן מגיעות אל שולחן הניתוחים – אך דבר זה רחוק מן האמת. לניתוח זה מגיעות נשים, בכל הגילאים, הרוצות לשפר את הרגשתן. הנשים הללו הן נשים אשר השדיים שלהן לא התפתחו מספיק, או שמבנה הגוף שלהן לא פרופורציוני לגודל החזה, נשים אשר החזה שלהן גדל במהלך לידה או הנקה, ולאחר מכן ירד בנפחו משמעותית, נשים אשר חוו ירידה קיצונית במשקל ובעקבות כך אבדו מנפח השדיים ועוד. את הניתוח מומלץ לבצע רק לאחר סוף התהליך בו אתן נמצאות, בין אם מדובר בהתבגרות , ירידה במשקל או הריון, ולחכות שהשדיים יתייצבו בצורתם הסופית לפני ששוקלים ניתוח.

למה לצפות? הכנה לפני ניתוח הגדלת חזה

הגדלת חזה היא סוג של ניתוח, לפיכך המטופלות צריכות לחשוב היטב לפני הבחירה של ההליך.
בטיחות הניתוח מעל לכל, ולכן לפני כל ניתוח בשדיים יש לבצע בדיקות דם כולל תפקודי קרישה, אק”ג מעל גיל 40 ועוד בדיקות לפי הוראות המנתחת.
אם המטופלת היא מעל גיל 30 עליה לבצע אולטרה סאונד שדיים, אם היא מעל גיל 40 עליה לבצע בדיקת ממוגרפיה ואם מדובר במטופלות אשר הנן מעשנות כבדות ומעל גיל 60, עליהן לבצע בנוסף צילום חזה.
לרוב תתבקש המטופלת להיות בצום שש שעות לפני הניתוח ולהפסיק לעשן, במידה והיא מעשנת, כחודש לפני הניתוח על מנת להבטיח החלמה אידאלית.

משתלי החזה

הם תותבת רפואית הממוקמת מאחורי השד ומשמשת בניתוח הפלסטי להגדלת השד, לשחזור או ליצור את הטופס הפיזי של השד. ישנם 3 סוגי שתלים:

•משתלי מי מלח – מלאים בתמיסה סטרילית (כמו מים מלוחים), להם מעטפת סיליקון חיצונית,שתלים אלו כמעט כבר אינם בשימוש.

•משתלי סיליקון-ג’ל – אשר להם מעטפת סיליקון חיצונית ואשר ממולאים בג’ל סיליקון, משתלים אלו בשימוש נרחב .

•משתלים במילוי אחר – מכילים מעטפת שונה כדוגמת פוליפרופילן. נחשבים לסוג הנדיר מבין המשתלים.

בעיני חלק מהנשים התחושה של משתל עם סליין הינה תחושה מלאכותית (בדומה לבלון מים), לעומת שתל הסיליקון המקנה תחושה טבעית יותר.
כיום, נדיר יותר למצוא ניתוח הגדלת חזה ע”י משתלים במילוי מי מלח לעומת הגדלת חזה עם משתלי סיליקון, בעיקר מכיוון שהאחרונים הוכחו כבטוחים מבחינה רפואית ויציבים לשימוש בניתוח הגדלת חזה, לעומת מקרים רבים בהם משתלי מי מלח דלפו.
אחת הבחירות המשמעותיות שניתן לקבל טרם הניתוח להגדלת החזה, בנוסף לבחירת מיקום השתל – היא גודל המשתל עצמו. הבחירה תתבצע בשיתוף פעולה עם המטופלת, שכן עליה להחליט באיזה גודל תרצה ששדיה החדשים יהיו, אך עם ייעוץ והכוונה מלאים מצד הרופא.
כאשר מבצעים את ההחלטה, יש להתחשב במספר גורמים כגון מבנה הגוף של האישה, השוואת הפרופורציות של השד החדש לגוף, מבנה השד הקיים וצורתו וכן אלסטיות רקמות השריר והשד. בנוסף לגודל המשתל, קיימות גם מספר צורות עיקריות למשתל: משתל שטוח, משתל בינוני, משתל בולט ומשתל אנטומי. כל משתל מותאם לצורת השד של המטופלת ולרצונותיה האישיים.
שלושת המשתלים הראשונים זהים משום ששלושתם עגולים והדבר היחיד שמשתנה הוא הצורה שלהם. המשתל האנטומי הוא משתל שצורתו אינה עגולה אלא מעט אגסית, או בצורת טיפה, על מנת לשוות לשד מראה טבעי ככל האפשר. יחד עם זאת, יש לציין כי תדירות השימוש במשתל האנטומי הולכת ופוחתת מכיוון שהתגלו שיעור ניתוחי תיקון גבוהים יותר.
ההחלטה על סוג השתל והגודל המועדף שלו צריכה להיעשות ביחד עם המנתח פלסטי שאצלו תעברו את ניתוח הגדלת החזה. בפגישת הייעוץ נקבע הגודל המועדף של השתל לפני הניתוח. על הרופא לסייע למטופלת לבחור את גודל השתל הדרוש. זה יכול להיעשות על ידי הצבת משתלים שונים לתוך חזייה, כדי לבחון ולהמחיש כיצד הם מרגישים.
בפגישת הייעוץ יפרט בפניכן המנתח על היתרונות וחסרונות של כל סוגי המשתלים ויחדיו תוכלו לעצב את הצורה הרצויה של השד.

תיקון א-סימטריה בשדיים

סימטריה מלאה של גוף האדם הינה דבר נדיר. האיברים הזוגיים שלנו אינם סימטריים. חדי העין יוכלו בקלות לזהות הבדלים בין האוזניים, העיניים, הנחיריים, וכמובן, גם השדיים. אותה א-סימטריה יכולה להתגלות בהבדל זניח, שאינו ניתן לזיהוי, או שלעתים מתגלה בהבדלים משמעותיים שיכולים לגרום לאי נוחות משמעותית. כאשר מדובר בא-סימטריה של החזה, קיים קושי בעיקר בהתנהלות היומיומית במציאת חזיות שיתאימו לחזה א-סימטרי או בחירת לבוש שיטשטש את ההבדל. נשים רבות המגיעות לניתוח הגדלת חזה מבקשות לעבור בנוסף תיקון א-סימטריה על מנת לשוות לשדיים שלהן מראה אחיד, סימטרי ואסתטי.

כיצד מתבצע תיקון הא-סימטריה?

קיימות מספר טכניקות לביצוע הניתוח, כאשר הפתרון תלוי למעשה בבעיה. כאשר מדובר בשני שדיים קטנים ולא סימטריים, ניתן לבצע הגדלה א-סימטרית בה משתמשים בשני שתלים בגדלים שונים. באם מדובר בשד אחד גדול ו\או נפול והשני קטן, ניתן להגדיל צד אחד ולהקטין או להרים את הצד השני. כאשר המטופלת מרוצה מגודל השדיים שלה, ניתן לטפל רק בשד אחד ולבצע בו הגדלה מינימלית על מנת לגרום לו להיות זהה ככל הניתן בגודל ובצורה לשד השני. אם מדובר בהבדלים מאד משמעותיים, ניתן לבצע את הניתוח בשני שלבים, כאשר בשלב הראשון מותחים רק את השד הקטן יותר על מנת להכין אותו להגדלה. הבחירה באם לבצע ניתוח דו-שלבי נתונה בידי המנתח והמטופלת והיא קשורה בעיקר למידת הא-סימטריה ובמבנה הגוף הספציפי של המטופלת.

הניתוח:

איפה ניתוח הגדלת החזה אמור להתבצע?

פרוצדורת הגדלת החזה מתבצעת בחדר ניתוח.

כמה זמן אורך תהליך השתלת החזה?

כל מקרה לגופו, אך הזמן הממוצע של ניתוח הגדלת חזה או תיקון א-סימטריה אינו ארוך. לרוב תהליך זה אורך שעה עד שעתיים, לאחריהן תתאושש המטופלת בחדר התאוששות

איזו הרדמה מתאימה?

הרדמה כללית בדרך כלל היא הנפוצה.

ברגע שההרדמה מתחילה להשפיע, המנתח הפלסטי יבצע חיתוך כדי ליצור חלל בתוך רקמות החזה לכל אחד מהשתלים.

החיתוך:

את הניתוח מתחילים בחיתוך. המנותחת תדון עם הרופא לגבי אפשרויות החיתוך מבעוד מועד:

*חתך מתחת לשד- חתך של מספר סנטימטרים אשר בדרך כלל מבוצע בקפל התת-שדי, כאשר החתך מוסתר על ידי השד עצמו

*חיתוך בצד התחתון של הפטמה – בהיקף הפטמה (העטרה) בדיוק במקום בו העטרה פוגשת את השד בתחתית ויוצר צלקת עדינה. החתך נדיר בשל סיכון מעט גבוה יותר לתחושה לא נוחה, ולזיהומים. אלא עם כן ניתוח ההגדלה משולב עם ניתוח הרמה.

על מיקום השתל מחליט הרופא המנתח טרם הניתוח, והוא נקבע בהתאם למבנה של המטופלת.
את השתל ניתן כיום למקם באמצעות שתי שיטות שונות – מעל שריר החזה או מיקום מתחת לשריר החזה.
בניתוח בו השתל ממוקם מעל השריר, תזכה המטופלת לניתוח קצר ופשוט בעל החלמה קלה יותר ותחושה שהיא מעט יותר טבעית. כאשר ממקמים את השתל מעל לשריר התוצאה נראית מעט יותר טבעית אך לא כל אחת תתאים לשיטה הזו.
במיקום מתחת לשריר תעבור המטופלת ניתוח מעט יותר מורכב (כמו גם ההחלמה ממנו), אך תזכה לכיסוי של השתלים בחלקם העליון, דבר הנותן מראה טבעי יותר אצל נשים רזות במיוחד עם רקמת שד בעלת נפח קטן.
הבחירה של החתך ומיקום השתל תלויים במספר גורמים, כולל האנטומיה של המטופלת, סוג המשתל, מה שייתן את התוצאה הטובה ביותר, מה שהעור והרקמה הקיימים מאפשרים והעדפה רופא-מטופלת.
השתלים של החזה ימוקמו במראה אופטימלי ובאופן סימטרי.
אחרי שהשדיים יושוו כדי להבטיח מיקום נכון, הרופא יסגור את החתכים באמצעות תפירת תפרים נמסים ברקמת השד, בשילוב סרט הדבקה רפואי.
בהתחלה, קווי החתך יהיו בולטים לעין (אדמדמים), אך צבעם דוהה עם הזמן.
ניתן להשתחרר הביתה כבר באותו יום, ללא אשפוז למשך הלילה.

החלמה ותוצאות

המטופלת תרגיש בתוצאות מיידיות בגודל החזה אחרי ההליך והחתכים שיחלימו וייעלמו עם הזמן.
הניתוח יותיר קצת נפיחות, אך זה אמור להיפתר בתוך שבועיים. בתום ההתאוששות, אם לא עלו סיבוכים כלשהם, תשוחרר המטופלת הביתה, כאשר מספר ימים לאחר הניתוח יהיה עליה להגיע לביקורת.לאחר הניתוח דרושה חופשת מחלה במשך שבוע עד שבועיים והימנעות מפעילות גופנית מאומצת במשך חודש. נשים רבות יכולות לשוב לעבודה תוך מספר ימים, אבל מומלץ להימנע מפעילות מאומצת שעלולה לעלות את הדופק ולחץ הדם, למשך תקופה של שבועיים.
במהלך החודש הראשון על המטופלת ללבוש חזיית ספורט מיוחדת ויתכן כי היא תסבול מכאבים, אותם ניתן לשכך באמצעות משככי כאבים סטנדרטיים.
התוצאה הסופית של החזה מתקבלת רק לאחר מספר חודשים עד לשנה לאחר הניתוח. בזמן זה הבצקת חולפת, השדיים מתרככים והופכים להיות בעלי מראה טבעי .
לאחר מכן, המטופלת תוכל להחליט אם ההליך תאם את הציפיות שלה.

 

 

ניתוחים חוזרים לאחר הניתוח הראשון

חשוב לזכור כי למרות שמומלץ לקבל כל בחירה טרם הניתוח בכובד ראש ולאחר מחקר מעמיק, עדיין יש אפשרות לבצע שינויים לאחר הניתוח.
אם עברו מספר שנים לאחר הניתוח ואת רוצה לחזור למראה הטבעי שלך, להקטין את השתל או להגדיל אותו, ניתן לעבור ניתוח תיקון ולשנות את המצריך שינוי.
לעתים נדירות תאלץ המטופלת להסיר את השתל בשל התקשות הקופסית המקיפה אותו או בשל דליפה, אך אלו מקרים שאינם מתרחשים לרוב.
לאחר שנים רבות, יתכן כי המטופלת תחווה צניחה של השד או בלאי משמעותי של השתל, ולכן יש לקחת בחשבון כי יידרש ניתוח חוזר.

סיכונים אפשריים בניתוח הגדלת חזה

כמו בכל ניתוח, גם בניתוח להגדלת חזה קיימים סיכונים אפשריים הקשורים לרוב למשתל עצמו. במקרים מאוד נדירים תתרחש דליפה של השתל ולעתים תידרש המטופלת להחליף את השתל הקיים. השתלים יכולים להפריע במעט ברמת הדיוק של בדיקת ממוגרפיה (כאשר בשתלים שהונחו מעל לשריר החזה, הסיכוי להפרעה גדל).
סיכון אפשרי נוסף הוא צניחה מועטה של השדיים והוא מתרחש בעיקר אצל נשים שבחרו בשתלים גדולים מן הממוצע. הצניחה לרוב קלה ולא מאד מורגשת. חלק מן המטופלות סובלות מתחושה שונה בשד, לעתים אבדן תחושה ולעתים אף רגישות יתרה, באזור הפטמות. לרוב התופעה פשוט חולפת מעצמה והתחושה חוזרת כרגיל לאחר מספר חודשים.
במקרים נדירים, תאבד התחושה בפטמות לצמיתות. סיבוך אפשרי נוסף הוא התקשות של השד ותחושה של אי נוחות. על התחושה ניתן להתגבר באמצעות עיסויים מרובים של השד שלרוב פותרים את המצב. אם מדובר בהתקשות משמעותית שאינה עוברת, לעתים יידרש ניתוח תיקון.
סיבוכים אפשריים נוספים – תזוזת השתל בשד, פגיעה ביכולת ההנקה, צלקת לא תקינה, קרישי דם, זיהום ועוד. בכל מקרה של סיבוך, התייעצו עם הרופא המנתח והוא ינחה אתכן לדרכי הטיפול ופתרון הבעיה.

אם הגעת עד לכאן את כנראה שוקלת ברצינות את ניתוח הגדלת החזה, הצעד הראשון הוא לתאם פגישת ייעוץ בה נוכל לדון ולבחון את הנכון לגופך. פגישת הייעוץ אינה מחייבת והיא המקום המתאים להעלות את כל המאווים ולבדוק יחד את הגודל הנכון ואת ההשלכות של הניתוח.

מחקר של אוניברסיטת פלורידה: על הקשר בין ניתוחי חזה להעצמת הביטחון העצמי והמיניות

האיגוד האמריקאי של מנתחים פלסטיים (ASPS) בשנת 2015, ציין שהיו 279,143 ניתוחי הגדלת שד בארצות הברית. הנתון היה גבוה ב-31 אחוז יותר מאשר בשנת 2000.

על פי מחקר שבוצע על ידי חוקרים מאוניברסיטת פלורידה בשנת 2007, נמצא כי הגדלת חזה באמצעות ניתוח קוסמטי מגבירה לנשים את ההערכה העצמית ואת הרגשות החיוביים שלהן בנוגע למיניותן.

“למרות שניתוח פלסטי לא צריך להיחשב כתרופה לחוסר הערכה עצמית או להיעדר משיכה מינית, קיימת חשיבות כי העוסקים ברפואה יבינו את התועלת הפסיכולוגית של הליכים אלו”, אומרת סינתיה פיגורה-הס – עוזרת קלינית לפרופ’ באוניברסיטת פלורידה שניהלה את המחקר. הממצאים החושפים שעבור נשים רבות הגודל כן קובע.

“לאנשים רבים כולל העוסקים בתחום הרפואה, מראש יש אסוציאציות שליליות בנוגע לאלו שבוחרות לעבור ניתוח פל

 

סטי, מבלי להבין לגמרי את התועלת שעשויה להיות מהליכים אלה. ” אומרת פיגורה. “המחר מספק תנופה למחקרים עתידיים בנוגע להערכה עצמית, מיניות האדם, וניתוחים קוסמטיים”.

עפ”י האגודה האמריקאית לניתוחים פלסטיים- אסתטיים, בשנת 2005 לבדה בוצעו 2.1 מיליון ניתוחים אסתטיים. מספר זה גדל בהתחשב בכך שמספר השתלות החזה לבדן עלה באופן מדהים בשיעור של 476% מאז שנת 2000. ליותר מ-2 מיליון נשים בארצות הברית יש שתלים בחזה ובשנת 2007 יותר מ-360 אלף נשים אמריקאיות עברו השתלת חזה.

פיגורה חקרה 84 נשים בנות 21 עד 57, תוך אומדן של תפיסת הביטחון העצמי והמיניות שלהן לפני ואחרי ניתוח הגדלת החזה שעברו. המשתתפות במחקר קבעו מבעוד מועד תור להגדלת חזה ובצעו את ההליך אך ורק למטרות קוסמטיות. המועמדות קיבלו טופס הסכמה, שאלון דמוגרפי ומבחנים מוקדמים שבודקים את שיעור הביטחון העצמי והמיניות. לאחר מכן קיבלו מבחן מאוחר זהה חודשיים- שלושה אחרי הניתוח.

תוך כדי התעניינות מוגברת בנושאי מיניות של גברים בעשורים האחרונים, המחקר שופך אור על מיניות הנשים, ואיך ניתוח פלסטי יכול לשפר תחום חשוב זה.

“תשומת לב רבה מכוונת למיניות של גברים: כולנו רואים פרסומות רבות לתרופות המוקדשות לשיפור מיניות הגבר. למרבה הצער מעט מידי עוסקות בנושא מיניות האישה. המחקר מראה שהתערבויות כגון ניתוח פלסטי-קוסמטי יכולות לטפל בנושאים מסוג זה עבור חלק מהנשים. לדוגמא, נשים שעוברות שינויים בחזה בעקבות הנקה או תהליכי הזדקנות בלתי נמנעים.
נשים עלולות להרגיש לא מושכות, דבר שעלול בסופו של דבר להשפיע באופן שלילי על רמת ההערכה העצמית והמיניות שלהן.”

 

החוקרת הזהירה שלא כדאי שנשים יראו את הניתוח הפלסטי כתרופת פלא לכל בעיה של מיניות וחוסר ביטחון. למעשה מנתחים פלסטיים מוסריים צריכים לזהות סוג כזה של התנהגות ולסנן מטופלות פוטנציאליות בעלות בעיות פסיכולוגיות רציניות יותר.
“תמיד יכולות להיות מטופלות שלעולם לא יהיו מרוצות מהחזה שלהן לא משנה כמה ניתוחים הן יעברו ,או שירגישו שהחיים שלהן השתנו מקצה לקצה אחרי הניתוח הפלסטי. אלה לא מועמדות אידאליות לניתוח וצריכות ללכת לייעוץ נוסף כדי לפתור את הבעיות הפסיכולוגיות הבסיסיות שלהן. אולם לאישה המחפשת שיפור באזור פיסי בגוף, ניתוח פלסטי יכול להיות חוויה מאוד חיובית.

“המחקר הבא צריך לעסוק באומדן הבעיות הפסיכולוגיות המשמעותיות שלהן ,שעלולות להופיע אחרי ניתוח פלסטי”, אומרת ומוסיפה שהמחקר שלה שופך אור על הצורך של נותני שירותי הבריאות להיות מסוגלים לחזות את התוצאות באוכלוסיה מיוחדת זו.

מכיוון ששיעור הניתוחים הפלסטיים עולה באופן דרמטי, המטרה שלה בחקירת הנושא היא להכיר גישות של מטפלים בנוגע למטופלות שעברו ניתוח קוסמטי ולהמליץ על מודעות מוגברת לגורמים הסובבים את המטופלות האלו. המטפלים צריכים להביע חמלה והבנה של הסיבה שבגינה האישה מחפשת את הניתוח הקוסמטי, במקום לדחות ולתייג בסטראוטיפים את המטופלות. מחקר זה מצביע על כך שיש שיפורים פסיכולוגיים אמתיים שנובעים מניתוח פלסטי, ולסוגיות אלו יש להתייחס בהבנה ובכבוד”.

Tracy Brown, tracyb@nursing.ufl.edu, 352-273-6421

Category:Health, Research

לקריאה נוספת מתוך אתר Zap Doctors: הגדלת חזה: מיתוס – ומציאות

ניתוח הגדלת חזה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות