תווי הפנים שלנו יוצרים יחדיו תמונה הרמונית המציגה את המראה שלנו לעולם, אך לעתים באותה תמונה יהיו כמה צלילים צורמים שיפריעו להרמוניה, ימנעו מן הפנים שלנו להיות האסתטיים ביותר כפי שהם יכולים להיות, ואפילו יפחיתו מיופיים של שאר התווים האחרים. אחד מהאיברים הללו הוא האף שלנו. בזכות מיקומו המרכזי, יכול האף לקבוע כיצד כל הפנים שלנו יראו, ולהשפיע על שאר התווים שלנו תוך יצירת התמונה הסופית. יחד עם זאת, למרות שהאף הוא כה דומיננטי, הוא דווקא אחד התווים שניתן לשנות, לפסל ולעצב, על מנת שיתאים בצורה מוצלחת יותר לפנים שלנו וישווה לנו מראה נעים ואסתטי, זאת כמובן באמצעות ניתוח אף.

ההחלטה לעבור ניתוח אף

קיימות שתי סיבות עיקריות לביצוע ניתוח האף – הסיבה הפיזית והסיבה האסתטית. בהיבט הפיזי מטפלים כאשר קיימת סטייה במחיצת האף, או לחילופין כאשר המטופל עבר פגיעה או טראומה כלשהי בעקבותיה האף נשבר. את התיקון הזה מבצעים על מנת לאפשר לאף תפקוד ראוי, להקל על הנשימה ולהימנע מן המראה המוכר של אף שבור, והמניע האסתטי משחק תפקיד משני בתיקון שכזה. כאשר מתקנים אף ממניע אסתטי בלבד, הרופאה ניגשת אל הפעולה כאל הליך עיצובי, ובה מפסלת למטופל אף חדש שיתאים לפרופורציות של הפנים שלו, אך אין שום מניע בריאותי לביצוע הפעולה. בין אם בחרתם לבצע ניתוח אף מסיבה פיזית או אסתטית, או שמא בחרתם כבר בניתוח משולב, קחו בחשבון שמדובר בעבודה עדינה המשלבת עבודה עם סחוס, עצם, רירית ועור, ומצריכה יד מדויקת, מקצועית, ומיומנת על מנת להגיע אל התוצאה הסופית הרצויה.

Image may contain: 1 person, smiling, text and closeup

סוגי מטופלים שעוברים ניתוח אף

המטופלים המגיעים אל הניתוח מתחלקים בין אנשים המעוניינים לשנות את מראה האף ששלהם ולהפוך אותו לנעים ואסתטי יותר בפנים שלהם, לבין מטופלים הסובלים מקושי בנשימה בשל סטייה של מחיצת האף ומעוניינים להקל על עצמם בריאותית. את הניתוח ניתן לבצע החל מגיל הנעורים (16 והלאה),. חשוב שהמטופלים יגיעו עם ציפיות ריאליות אל הניתוח ויצטיידו בסבלנות ובאורך רוח שכן תהליך ההחלמה יכול להיות מעט ארוך ואת תוצאות הניתוח האמתיות ניתן לראות רק לאחר חודשים ארוכים.

כיצד מתבצע ניתוח אף?

כיום נפוצות שתי שיטות עיקריות לביצוע ניתוח האף הנקראות ניתוח אף סגור וניתוח אף פתוח. שתי השיטות מבוצעות לרוב תחת הרדמה כללית, למרות שלעיתים ניתן לבצע אותן גם בהרדמה מקומית, כאשר המטופל נמצא בטשטוש. הניתוח אורך לרוב בין שעה אחת לשעתיים, בהתאם לאף המטופל ולתוצאה המבוקשת, והמטופלים ישוחררו כבר ביום הניתוח להחלמה בביתם. בנוסף לניתוחים הללו, המבוצעים מסיבה אסתטית, קיים גם ניתוח המיועד לפתור בעיות פיזיות בלבד, הנקרא ניתוח מחיצת אף. בניתוח זה, אין חשיבות לתוצאה האסתטית, ועיקר ההליך נוגע לתיקון חסימת הנשימה ושיפור איכות החיים של המטופל. ניתן לשלב ניתוח זה עם ניתוח אף אסתטי.

ניתוח אף סגור

ניתוח אף סגור הינו ניתוח המתאים לתיקונים קוסמטיים, עיצוב ופיסול האף, וטיפול בבעיות פיזיות קלות. בניתוח זה נכנסים אל האף דרך הנחיריים, ללא צלקות או חתכים חיצוניים כלל. הרופא מבצע את כל הפעולות דרך הנחיריים, הכוללות שיוף הסחוס באף, שבירת העצם והזזתה, עיצוב, עידון ופיסול האף והנחיריים והשבת העור למקומו. ההחלמה מהליך זה מהירה מעט יותר מההחלמה מניתוח אף פתוח, ולא נותרת שום צלקת נראית לעין לאחריו.

ניתוח אף פתוח

ניתוח אף פתוח הוא ניתוח מעט יותר מסובך המשמש את הרופאים בעיקר כאשר הם מתמודדים עם פציעה קשה, חבלה באף, או כאשר יש צורך לתקן ניתוח קודם שהשתבש. במקרה זה, הרופאה מפרידה את הרקמות משלד האף ומבצעת את הניתוח עם ראות מלאה על כל התהליך. מכיוון שהניתוח הזה מעט פולשני יותר, החתכים מתבצעים הן בפנים האף והן מבחוץ לו, לכן נותרים סימנים וצלקת חיצונית לאחר הניתוח. בניתוח זה לרוב מתבצע שיוף ויישור של עצם האף, וההחלמה ממנו לעיתים ארוכה יותר.

ניתוח מחיצת אף

סטייה במחיצת האף היא תופעה לא נעימה שפוקדת אחוז מאד נכבד מאוכלוסיית העולם ויכולה לגרום לחסימה כזו או אחרת בנשימת המטופל. סטיה במחיצת האף יכולות לגרום לדלקות בסינוסים, הפרעות נשימה, נחירות בשינה,  אלרגיות קיצוניות ועוד. ניתוח לתיקון הסטייה במחיצת האף מתבצע בצורה די דומה לניתוח האף הקלאסי, כאשר החתכים הם פנימיים בלבד ולא נגרם שום נזק לצורתו החיצונית של האף. בניתוח הרופאה מתקנת את הסטייה, לרוב דווקא בהרדמה מקומית, ולאחר מכן מוכנסות אל האף חבישות לחץ מיוחדות בצורת טמפונים המסייעות בהחלמה קלה.

ההכנה לניתוח אף

לפני הניתוח ייפגש המטופל עם הרופאה לשיחת ייעוץ ותיאום ציפיות. הרופאה תבחן את אפו של המטופל, את יכולות הנשימה ואת צורתו החיצונית ותחליט על מהלך הניתוח המבוקש. כמו כן, תבצע הרופאה תיאום ציפיות מדויק עם המטופל, ותציג לו את האפשרויות העומדות בפניו. המטופל יספר לרופאה על ההיסטוריה הרפואית שלו ויתבקש לבצע סדרת בדיקות מכינות, להפסיק ליטול תרופות מסוימות (מדללי דם ו-ויטמינים) ולהפסיק לעשן, לפחות שבועיים טרם הניתוח.

מיד לאחר הניתוח

לאחר הניתוח, לא משנה איזו שיטה בוצעה, האף ייחבש בחבישה מיוחדת אשר מטרתה לסייע לאף להחלים בצורתו החדשה ולמנוע דימום. על האף  עצמו תולבש חבישת גבס, אותה יסירו לאחר שבוע מיום הניתוח. לרוב, אם הניתוח עבר בהצלחה וללא בעיות, יוכל המטופל להשתחרר לביתו כבר באותו היום, לתקופת החלמה הנעה בין עשרה ימים לשבועיים.

התאוששות והחלמה ראשונית

לאחר הניתוח סביר להניח שיסבול המטופל מנפיחות די משמעותית בפנים, אך היא תתחיל לרדת לאיטה בהדרגה. אצל רוב המטופלים הנפיחות הופכת לכמעט בלתי מובחנת כבר לאחר שבועיים או שלושה, והפנים שבות למצב רגיל כ-6 שבועות לאחר הניתוח. בימים הראשונים  עלולים להופיע שטפי דם מתחת לעיניים, ואף כאבי ראש בהם ניתן לטפל באמצעות משככי כאבים רגילים, או על ידי הנחה של רטיות ושקיות קרות באזור. תקופת ההחלמה כולה אורכת עד שבועיים בהם יתבקש המטופל להימנע מפעילות גופנית, חשיפה לשמש, ומאמץ כלשהו, ולאחר שבועיים יוכל המטופל לחזור לשגרה רגילה לחלוטין ולהמתין עד שהאף החדש יתייצב במקומו.

הסתגלות בשנה הראשונה

מילת המפתח בתהליך ההחלמה היא סבלנות, שכן האף יכול לקחת אפילו שנה שלמה עד שיתייצב בצורתו הטבעית החדשה באופן סופי. בתחילה הוא יהיה מאד נפוח, אך לאט לאט הנפיחות תרד, הבצקת תעלם, קווי המתאר של האף ילכו ויהפכו ברורים יותר וקצה האף יצנח מעט מטה. במשך חודשיים יתבקש המטופל להימנע ממגע חזק באף, שפשוף או כל חבטה בו, על מנת להבטיח החלמה נכונה ואיכותית.

סיכונים אפשריים בניתוח אף

כבכל פעולה כירורגית, לבטח כזו המתבצעת באזור הפנים, ישנם סיכונים וסיבוכים שיש לקחת בחשבון טרם בוחרים לבצע את אותה פעולה. במקרה של ניתוח אף הסיכונים נעים בין דימום או צבירת דם תחת העור, היווצרות של א-סימטריה בפנים, זיהום באף, תחושת נימול או חוסר תחושה, פגיעה בדרכי הדמעות, נזלת כרונית שאינה עוברת, הפרעה בנשימה ועוד. באם אתם סובלים מתופעת לוואי כלשהי, דימום, עליה בחום בימים שלאחר הניתוח, כאבים לא מוסברים או נפיחות משמעותית באזור מסוים של הפנים, התקשרו באופן מיידי אל הרופאה להמשך טיפול ובקרה.

לשירותים נוספים של ד”ר אגוזי לחץ כאן

שתפו ברשתות החברתיות
Font Resize
Contrast